Wycieczki

Podróże, również te małe, kształcą. Dlatego tak często, jak to możliwe, organizujemy wycieczki do ciekawych miejsc – tych znajdujących się w naszej najbliższej okolic jak i tych dalekich. Zatem wybieramy się do parków atrakcji, muzeów, teatrów, planetarium, kopalni węgla czy też na warsztaty z pszczelarstwa itp.

 

 

Proponujemy dzieciom dwa typy wycieczek. Pierwszy to wyjazdy do atrakcji znajdujących się w Bielsku i najbliższych okolicach – odbywają się one w czasie codziennych zajęć w przedszkolu. Drugi to wyprawy do miejsc bardziej oddalonych (co wiąże się z powrotem do domu na wczesną dobranockę), odbywające się dwa razy do roku – jesienią i wiosną. 

 

Krótsze wyjazdy bywają bardzo różne – jedziemy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Wybieramy się zatem do Domu Tkacza, na warsztaty w Zamku Sułkowskich, na spektakle w Banialuce czy w Bielskim Centrum Kultury. Gdy organizowane są interesujące wykłady czy zajęcia dla dzieci, na przykład w Sferze czy w Gemini, na pewno można nas tam spotkać! Lubimy też zajęcia ruchowe – odwiedzamy tor saneczkowy na Dębowcu, park linowy pod Dębowcem czy miasteczko ruchu drogowego na terenach rekreacyjnych „Błonia”.

 

Wszystkie grupy, również ta najmłodsza, dwukrotnie wyjeżdżają na dłuższą wycieczkę. Niektóre wyprawy powtarzają się co roku dla nowych grup, inne są organizowane tylko jednorazowo. Na wyprawach dzieciaki ubrane w Gumisiowe koszulki i czapeczki pod czujnym okiem opiekunów poznają nowe obszary i dowiadują się ciekawych rzeczy o otaczającym je świecie. Oto kilka miejsc, które odwiedzamy:

  • Park Leśnych Niespodzianek w Ustroniu – najmłodsze grupy przedszkolaków, czyli Delfinki i Żabki, udają się na wycieczkę, której celem jest poznanie zwierząt żyjących w Polsce dziko lub hodowanych w domostwach. W Parku dzieci zdobywają wiedzę na temat tych zwierząt, mogą je obejrzeć z bliska, a niektóre nawet pogłaskać!
  • Szkoła szybowcowa na górze Żar – okolice Bielska-Białej to raj dla pasjonatów przestworzy, wykorzystujemy to, zabierając dzieci do szkoły szybowcowej na Żarze nad Jeziorem Żywieckim. Na wycieczka składają się: wjazd kolejką na górę Żar, obiad w restauracji w szkole szybowcowej oraz, co najciekawsze, oglądanie szybowców!
  • Odwiedziny u Smoka Wawelskiego – starsze grupy, zaprawione już w wyjazdach przedszkolnych, podróżują dalej, a mianowicie do Krakowa! Sama jazda autokarem jest dla dzieci niesamowitą atrakcją, a gdy z niego wysiądą, czeka na nie podróż barką wiślaną do Wiosek Świata, gdzie zapoznają się ze zwyczajami, mieszkaniami i sprzętami codziennego użytku z różnych stron świata. Potem jeszcze krótki spacer po Starym Mieście, oglądanie Wawelu i wreszcie – Smok Wawelski i opowieści o dzielnym Dratewce. W drodze powrotnej w autokarze panuje zupełna cisza – bynajmniej nie z nudów, a z powodu słodkiego snu zachwyconych wycieczką dzieci.
  • Zagroda Wsi Pszczyńskiej – każdy bielszczanin musi odwiedzić skansen w Pszczynie, więc zabieramy tam nasze kochane Gumisie, aby już we wczesnym dzieciństwie potrafiły wyobrazić sobie, jak wyglądało życie polskiej wsi dwieście lat temu.
  • Warsztaty pszczelarskie w Pszczynie – do czasu tych warsztatów nawet wychowawcy z Gumisiowego Gaju (ba, nawet pani dyrektor!) nie wiedzieli, jak fascynującymi stworzeniami są pszczoły. Dzieci z otwartymi ustami chłoną każde słowo pszczelarza, a po jego wykładzie mogą spróbować miodu z plastra, który ma tak cudowny smak, że zapamiętuje się go na całe życie. Wycieczkę uzupełnia wizyta w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, gdzie dzieci mogą podziwiać z bliska te majestatyczne zwierzęta.
  • Planetarium w Chorzowie – astronomia fascynowała ludzi od starożytności, więc to oczywiste, że i dzieci łatwo nią zainteresować. Planetarium Śląskie oferuje seanse edukacyjne, podczas których zabiera małych widzów na wycieczkę na księżyc w towarzystwie Pana Twardowskiego, wraz z Małym Księciem uczy o gwiazdozbiorach z powierzchni planety B-612, czy poprzez spotkanie z Mikołajem Kopernikiem opowiada o Układzie Słonecznym. Wszystko to w formie pięknie opracowanych seansów wyświetlanych na połówce sfery, co pozwala rozglądać się po całym niebie podczas przygód w planetarium.

 

Dzieci uwielbiają nasze wycieczki – zarówno te krótsze, jak i te dłuższe. Dlatego staramy się organizować je jak najczęściej i stale szukamy nowych miejsc, które moglibyśmy im pokazać.

Copyright © 2016 Gumisiowy Gaj | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: